Приложенията на вода за пренос на енергия са също толкова разнообразни, колкото и различните видове промишлено производство. Независимо дали става дума за течност за охлаждане или за пара с ниско налягане за нагряване, всички агрегатни състояния на водата налагат нуждата от качествена тръбопроводна система, която да не допуска нито отлагания, нито корозия, нито високи температурни флуктуации, които да застрашават успеха на производствените процеси. „В отговор на тези предизвикателства, поставени от индустрията, ние предоставяме на българския пазар тръбните решения Viega, подходящи както за охладителни, така и за отоплителни системи“, коментираха пред Инженер.bg от доказаното българско дружество "Юроком 2000".
Нека разгледаме специфичните изисквания, които поставят индустриалните системи за отопление и охлаждане, както и предимствата на тръбните системи Viega в отговор на тях:
Охладителни линии в индустриални приложения
„Що се отнася до процесите на охлаждане, в индустриалните приложения са необходими тръбопроводи с големи размери, за да може да се транспортира необходимият капацитет за охлаждане. Размерите на тръбите от гамата Viega XL отговарят на тези изисквания, като същевременно се избягват процесите на заваряване“, поясниха от "Юроком 2000".
В допълнение към неръждаемата стомана, често се използват конвенционални дебелостенни стоманени тръби. Защитата от корозия при тях обаче е особено важна, тъй като високият температурен градиент между пренасяната среда и околния въздух в помещението бързо води до кондензация на вода, което увеличава риска от корозия. За да се избегне това, в повечето случаи в охладителните системи се използват индустриално боядисани стоманени тръби с покритие съгласно AGI Worksheet Q 151. „Ако инсталацията е свързана чрез заваряване, това покритие първо трябва да се отстрани от тръбата и след това да се нанесе отново след заваряването, което е сложен и трудоемък процес. Това обаче се избягва при тръбните съединения Viega Megapress. Тези пресови съединения могат бързо, ефективно и безопасно да бъдат притиснати директно върху тръбата с нейното промишлено покритие за защита от корозия“, обясниха от българската компания.
Свързване към съществуващи локални и топлофикационни мрежи
Със системата Megapress S на Viega е възможно да се пресоват дебелостенни стоманени тръби с размери от ⅜ до 2‘‘ в локални и централни топлофикационни системи. Тези пресосъединители могат да се използват от точката на влизане в сградата за първични и вторични вериги с индиректни връзки, както и за системи с директни връзки. Използваният уплътнителен елемент FKM е подходящ за работни температури до +140 °C.
„Megapress S отговаря на изискванията на работния лист на AGFW FW 524. Многобройни тестове от независими лаборатории, както и доклад от изпитване от отдела за тестване на материали на Северен Рейн Вестфалия (Materialprüfungsamt NRW) в Дортмунд потвърждават неговата пригодност за системи за централно отопление в съответствие с изискванията на AGFW FW 524“, уточниха от "Юроком 2000".
Температурна устойчивост в широки граници
Температурната устойчивост също е сред решаващите фактори по време на работа на дадена система. Благодарение на уплътнителните елементи от FKM, прес съединенията Viega могат да се използват в приложения с работни температури до +140 °C, а чрез EPDM уплътнителни елементи, е възможно да се използват и при ниски температури до -25 °C.
До 80% по-бърз монтаж
„Освен надеждността на връзките, гарантирана дори при екстремни работни условия, тръбните съединения Viega предоставят още едно съществено предимство, а именно – до 80% по-кратко време за монтаж, а от там и намаляване на престоите за производствените процеси. Днес много тръбопроводи все още се инсталират с помощта на конвенционални техники за свързване, като заваряването например. Но технологията за студено пресоване на Viega предлага редица „плюсове“ – тя е по-чиста, по-ефективна и по-безопасна във всяко едно отношение. Освен това минимизира предизвикателствата, породени от недостиг на квалифицирани работници и прекъсвания на производството“, коментираха още от българското дружество.
Коментирането на тази статия е ограничено